Opis
SoQ: Człowiek uczy się całe życie. Pewnie jesteście zaskoczeni, widząc tu gębę moją, nie Rogera, ale czasem wypadki losowe sprawiają, iż dzieją się rzeczy nieoczywiste. Dlatego też w tym miesiącu przypadł mi zaszczyt powitania Was na łamach kolejnego numeru „Szmatławca”. Przyznam – stresik lekki jest. Bo chociaż człowiek ukończył magisterskie i następnie podyplomowe studia dziennikarskie, ponad dekadę pracował w zawodzie, pisząc do gazety, do PSX-a smaruje regularnie od 2005 r. (sam już nie pamiętam, od którego dokładnie numeru), popełnił w życiu zawodowym setki recenzji, tonę zapowiedzi, felietonów, relacji i wszelkich innych form dziennikarskich, to klasycznego wstępniaka nie pisałem nigdy. I nigdy bym nie pomyślał dawno temu, podbijając jako młokos z tekstami do Ściery, iż kiedyś w tak symboliczny sposób – nawet jednorazowo – „zajmę” jego miejsce.
Ale dość upajania się małymi sukcesami, czas na mięsko. A nasi kucharze jak zawsze przygotowali kilka dań, o których Francuz powiedziałby: délicieuse. Jeśli oprócz grania lubicie zatopić się w growych serialach i filmach, to Rozbo przygotował dla Was przewodnik po nadchodzących produkcjach tego typu. A będzie tego trochę i co najważniejsze – część tytułów ma szansę prezentować naprawdę wysoki poziom. Bo to nie czasy, gdy ekranizacja gry była gorącym kartoflem, do którego nie garnęło się żadne filmowe studio. Sam lubię też popatrzeć na co ciekawsze anime, a jedną z moich ukochanych serii ever jest „Berserk”. Zasmuceni faktem śmierci jego twórcy Kentaro Miury wspominamy – piórem Zaxa – dzieje zasłużonej mangi i przyglądamy się wpływom, jakie miała na innych twórców dark fantasy. Mnie z „Berserkiem” nieodparcie kojarzy się przerośnięty miecz dzierżony przez głównego bohatera – Gutsa. Myślicie, że Geralt potrafiłby takim władać? Trudno powiedzieć, ale w innym, nie mniej interesującym artykule zastanawiamy się, na ile wiedźmiński oręż różniłby się od realnych średniowiecznych mieczy oraz … ile kosztuje. Bo nawet w Polsce są kuźnie, które oferują takie usługi.
Poza playtestem nowej Fify i wywiadem, który towarzyszy recenzji mobilnej gry Wiedźmin: Łowca Potworów, dla fanów retro mamy absolutnie wyjątkową historię… polskich konsol, stworzonych przez domorosłego konstruktora w epoce PRL-u. A wszystkich, którym nieobce jest przewijanie za pomocą ołówka kaset magnetofonowych, ucieszy na pewno historia owego nośnika, który zrewolucjonizował rynek muzyczny. Niezwykle ciekawa jest też historia serii horrorów – Fatal Frame – tworzona rzekomo na bazie prawdziwych wydarzeń. Czy aby na pewno? W numerze znajdziecie też artykuł o fabularnych łącznikach kolejnych odsłon Zeldy, oraz o tym jak wygląda granie i handel konsolami w więzieniach na Wyspach. Wisienka na torcie to wywiad z Michałem Gembickim – weteranem branży, z którym rozmawiamy o wydawniczej działalności Klabatera, ale i czasach, gdy istniał jeszcze „niebieski” CD Projekt.
Miłej lektury, udanych urlopów i do przeczytania za miesiąc!
TEMATY NUMERU
Show must go on – wielki przegląd filmowych i serialowych adaptacji gier
Od Gothica po Klabatera – wywiad z Michałem Gembickim
Valorant – skazany na sukces?
CO NOWEGO
SteelRising
RoboCop: Rogue City
Metroid Dread
Test – PowerA Fusion Pro 2
God of War: Gra karciana
Battlefield 2042
PLAYTESTY
Wiedźmin: Pogromca Potworów
FIFA 22
RECENZJE
A Plague Tale: Innocence
A Tale of Synapse: The Chaos Theories
Crash Drive 3
Cris Tales
Eldest Souls
ENDER LILIES: Quietus of the Knights
F1 2021
Mario Golf: Super Rush
Metro Exodus: Complete Edition
Minute of Islands
Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin
Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game
Samurai Warriors 5
The Legend of Zelda: Skyward Sword HD
UnMetal
HARDKOR
Granie za kratami Jej Królewskiej Mości
Berserk wiecznie żywy – inspiracje, dzieje twórcy i wpływ na branżę gier
Platige Image – trailery znad Wisły
Kuźnia Geralta – wiedźmińska stal
Link łączący ludzi
Myszaq lubi
RETRO
Projekt Fatal Frame
Kaseta magnetofonowa
Mój tata konstruktor – pierwsza gra video w Polsce
FELIETONY
Niepoprawny [Konsolite]
Fabularna tawerna [Zax]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Dwóch zgryźliwych tetryków [Zooltar / Marcellus]
Na piechotę [Piechota]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
Okiem maniaka [Roger]
STAŁE RUBRYKI
Ohayo Nippon
Dobre, bo polskie
Hyde Park
Headshot [Monika]
Region Filmowy
Comix Zone
Graczpospolita
Listy
Patronite